גלאי עשן

אש ולהבה

חיוני להתקין בכל מבנה בישראל גלאי עשן ולבדוק את רמת התקינות שלהם פעם בשנה. גלאי עשן הוא למעשה מערכת אלקטרונית שמיועדת לגילוי של עשן. מערכת זו מספקת התראה מוקדמת בכל מקרה בו יש איתות מצד החיישן להיווצרות עשן או לטמפרטורה גבוהה באותו רדיוס עליו אחראית המערכת. מערכת גלאי עשן כוללת מספר גלאים ומתאימה להתקנה בחברות, עסקים קטנים, מוסדות ציבוריים, בתים פרטיים ובניינים רבי קומות. כיום יש סוגים שונים של גלאים וכל גלאי מגובה על ידי סוללות.

גלאי עשן – חשוב לדעת

התצורה – תצורת המערכת נקבעת על פי רמת הסיכון אליה נחשפים אנשים באותו מבנה בו הגלאי יותקן, בצורת המבנה בו נדרשת ההתקנה של הגלאי, סוג המבנה, החלוקה הפנימית שלו ובכמות מוערכת של אנשים שאמורים לשהות במבנה בשעות מסויימות של היום.

מבנה הגלאי – הרכזת של הגלאי היא הבסיס שלו. זהו התקן אלקטרוני שמקבל באמצעות גלאי העשן אותות לגילוי עשן ופועל בהתאם. בנוסף, התקן זה אחראי גם על בדיקת תקינות התפקוד של כל הגלאים במבנה. באם קיימת סכנה, מערכת גלאי העשן והאש  מפעילה התרעה ומאפשרת מילוט מוקדם של כל אותם אנשים הנוכחים במבנה.

התאמה – חשוב לדעת שיש סוגים שונים של גלאים ולכן חשוב מאוד לשכור את שירותיה של חברה או איש מקצוע המומחה בתחום וזאת על מנת שאלו יתאימו למבנה את הגלאים המתאימים ביותר. נכון להיום החלוקה הגסה של הגלאים הינה לגלאים ידניים והשני הוא הגלאים האופטיים.

סוגים שונים של גלאים

יש גלאי עשן ידניים ויש גלאי עשן אופטיים. ברוב המבנים מחליטים להתקין גם גלאי עשן ידניים וגם אופטיים וזאת משום ששני הסוגים יחדיו מספקים את ההתרעה הטובה ביותר במקרה של עשן במבנה. כיוון שפעמים רבות אנשים מבחינים בעשן או בשריפה טרם הגלאי האופטי, בבתי עסק רבים מתקינים גלאים ידניים בצורת לחצן בחדרי המדרגות, מעליות ודלתות יציאת חירום וזאת על מנת שאנשים יוכלו להתריע בעצמם לגבי עשן או שריפה וזאת על ידי לחיצה על כפתור גלאי העשן הידני.

כיום יש סוגים נוספים של גלאים, כמו למשל גלאי חום שמפעילים התרעה במקרה בו הם מזהים עלייה מהירה בטמפרטורה, גלאי להבות שרגישים לרדיוס הלהבה, גלאי קרן שפועלים על קליטת העשן על ידי קרן לייזר והגלאי האחרון אך המוכר ביותר, גלאי עשן שמותקן על התקרה או בלוח החשמל ומתריע כאשר חודרת כמות מסויימת של עשן לתוך הגלאי.

כעת, כל שנותר הוא להתייעץ עם מומחה ולהגיע להחלטה באשר לאותו גלאי המתאים למבנה שלכם. בהצלחה!

השאר תגובה