גלאי עשן עצמאי – כל שיש לדעת!

גלאים הם הרכיבים של מערכות לגילוי עשן ואש. תפקידם של הגלאים הוא לגלות את השריפה. נכון להיום יש אפשרות לרכוש גלאי עשן עצמאי אותו ניתן להתקין באופן נקודתי בבית או במשרד ועל ידי כך למנוע פגיעות ברכוש ובנפש כתוצאה מדליקה. טרם קניית גלאי עשן עצמאי חשוב לוודא שאותו גלאי הוא באישור של מכון התקנים הישראלי ועומד בדרישות של רישוי העסקים, הרשות לכבאות וחברת הביטוח אליה משתייכים.

תקן 1120/5 – חובת התקנת גלאי

סעיף 5 של תקן 1120 מחייב (וזאת בהתאם לנציבות הכבאות), להתקין גלאי עשן עצמאי ביחידות דיור חדשות, בין חדרי השינה. גלאי העשן יחובר לחשמל ויותקן לפחות מטר אחד מפתח היציאה של מיזוג האוויר או מחדר בעל דרגת לחות גבוהה, כמו למשל חדר המקלחת. גלאי עצמאי הוא גלאי נקודתי וניתן להתקין אותו עצמאית בכל אחד משטחי המשרד או הדירה וזאת מלבד פעולת החיבור שלו לחשמל. פעולה זו תיעשה על ידי חשמלאי מוסמך. מבחינה טכנית חשוב לוודא שאותו גלאי עשן עצמאי אותו רוכשים יגיע עם סוללת גיבוי (9 וואט) ויהיה בעל הספק של 220 וואט.

התקנת גלאי עשן עצמאיים – חשוב לדעת

גלאי עשן עצמאי חייב להיות מותאם באופן מדויק לתקן הישראלי מספר 1220 סעיף 5. החיבור של הגלאי חייב להיות בהתאמה מלאה לחוק החשמל וטרם חיבורו לחשמל הוא חייב לעבור בדיקת תקינות. תמיד יש לחבר את הגלאי למפסק החצי אוטומטי של התאורה או למפסק חצי אוטומטי המיועד לזינת הגלאי. ההתקנה של הגלאי תמיד תבוצע על ידי חשמלאי מוסמך ובהתאם להוראות היצרן. חשוב לדעת שאם מעוניינים להתקין גלאי באופן נקודתי בדירות מעטפת יש להתאים את ההתקנה לתוכנית החלוקה של הדירה. בנוסף, אם מעוניינים להתקין את הגלאי בדירת מגורים בה יש מספר מקבצי חדרים, חשוב להקפיד ולהתקין גלאי בכל מבואה של מקבץ חדרים. דבר חשוב נוסף אותו יש לדעת הוא שאם  מעוניינים להתקין את הגלאי על התקרה יש להקפיד ולהתקין אותו במרחק מינימאלעי של 11 סנטימטרים מהקיר.firefighter-484540_1280

בדיקות ותחזוקה – גלאי עשן עצמאי

חובה לבצע בדיקות שונות וזאת על מנת לוודא שהגלאי אכן פועל באופן תקין. חשוב לבדוק שהמנורה הירוקה שמהווה אינדיקציה למתח הזינה, תקינה. יש לוודא שהמנורה האדומה של האזעקה גם היא תקינה. יש לוודא שהגלאי מתריע כאשר מתח הסוללה נמוך, שאחת ממנורות החיווי אינה תקינה או שההתראה של הצופר אינה עובדת כראוי. חשוב לבדוק את תקינות גלאי העשן העצמאי פעם בשנה וזאת בהתאם להוראות היצרן, להחליף את הסוללות בהתאם להוראות יצרן ולהחליף את הגלאי כל עשר שנים (או פחות).

נכון להיום כל אחד יכול לרכוש גלאי עשן עצמאי ועל ידי כך להציל חיי אדם ורכוש במקרה של דליקה. גלאי העשן מוצעים בטווח מחירים רחב וטרם הרכישה תמיד יש לוודא שהגלאי אותו בוחרים הוא  באישור של מכון התקנים הישראלי, שהוא כולל סוללה ושיש עליו אחריות.

השאר תגובה