מערכות כיבוי אש – טיפים לבחירה

מערכת לכיבוי אש היא אחת המערכות החשובות ביותר המותקנות במבנה וזאת משום שהיא מאפשרת יציאה מהירה של אנשים מאותו המבנה במקרה של של שריפה. מערכת כיבוי אש היא מערכת מצילת חיים ולכן חשוב מאוד לבחור באותה מערכת המתאימה למבנה ולתחזק אותה כראוי.

תפקידן של מערכות כיבוי אש היא לספק אות התראה מוקדמת לגבי עשן או שריפה בבניין וליצור תנאים מתאימים להימלטות מהמבנה. פעמים רבות מערכות אלו אחראיות לא רק על צמצום נזקי השריפה אלא גם על מניעתם. כיום, מוצעות לצרכן מערכות כיבוי חדשניות ואוטומטיות שמאתרות את האש ממרחק באמצעות איתור העשן המגיע לחיישני המערכת. חשוב לדעת שיש סוגים שונים של מערכות המיועדות לאיתור עשן ולכיבוי אש, ביניהן מערכות כיבוי אש אוטומטיות הכוללות ספרינקלרים המתיזים מים או חומר מיוחד לכיבוי אש. מערכות לגילוי אש ועשן ומערכות לפינוי ושחרור עשן שתפקידן העיקרי הוא לספק התראה בפני אפשרות של שריפה במבנה ופינוי העשן באמצעות מפוחי יניקה מיוחדים.

מערכות לגילוי וכיבוי – החוקים

אנשים המתגוררים בבניינים משותפים חייבים להיות מודעים לכך שמבחינת התקנות והחוק בישראל בכל בית משותף חייבים להתקין גלאי אש ובכל קומה של המבנה צריכה להיות עמדת כיבוי אש הכוללת גלגלון ומטף. נכון להיום תקנות שירותי הכבאות מחייבות שבכל בניין בן ארבע קומות לפחות יותקן ברז כיבוי, זרנוק כיבוי, מזנק כיבוי, גלגלון ומטפי כיבוי. בכל בית מגורים עד שלוש קומות חייב להיות ברז כיבוי המותקן בקרבת הכניסה לבית, זרנוק כיבוי, מזנק, גלגלון כיבוי, מטף כיבוי בתוך הבית ומערכת כיבוי/ גילוי אש אוטומטית המותקנת בתוך המבנה וכוללת מתזים שיכבו אוטומטית את האש או גלאי עשן.firefighters-696167_960_720

בדיקות מקדימות – הכנה מוקדמת

הפרמטרים אותם יש לקחת בחשבון טרם בחירת מערכת כיבוי אש הם: תקציב, מאפייני המבנה הנתון, הסיכונים במבנה, תכולת המבנה ואותם מקומות שנחשבים כמועדים לפורענות. צעד מקדים והכרחי להתקנת מערכות כיבוי אש הוא הגדרת המבנה וזאת משום שהגדרתו המדוייקת של המבנה יאפשר קבלת החלטה לגבי אותה מערכת כיבוי האש האידיאלית למבנה וכמות המים הנדרשת לספרינקלרים של המערכת. הצעד השני והחשוב אותו יש לבצע הוא בדיקת ספיקת מים. רק לאחר קבלת נתונים מדוייקים של כל אלו ניתן להתחיל בתהליך התאמת מערכת הכיבוי שתכלול את כל הרכיבים והציוד הדרוש לגילוי האש, כמו למשל גלאי עשן וגלאי חום, ספרינקלרים, מטפים ועוד.

נכון להיום רוב החברות וועדי הבניינים פונים אל חברות שמעסיקות יועצים מומחים בתחום התאמת מערכות כיבוי אש וציוד איכותי לגילוי, התראה וכיבוי של אש. אלו יבדקו את המבנה בו מעוניינים להתקין מערכת לגילוי עשן וכיבוי האש וימליצו על האחת המתאימה ביותר.

השאר תגובה